Sosyal Sorumluluk Projelerimizde Neler Yaşadık ?

Sosyal sorumluluk projeleriyle hepimizhayatımızın bir evresinde  mutlaka karşılaşmışızdır ve neredeyse hepimizin hayatında sosyal sorumluluk projeleriyle ilgilenen birileri yer almıştır. Yarına Umut Ol ekibi olarak bu projelere neden devam ettiğimizi size birkaç anımız üzerinden anlatalım istedik.

21 Mayıs 2016 tarihinde Trabzon Araklı köyündeki Kestanelik Araklı Orta Okulu’nda, daha önce hiç sinemaya gitmemiş çocuklar için, bir sınıfı sinema salonu haline getirdik. Hayatlarında hiç sinema perdesi görmeyen bu çocuklar için yaşanan deneyimin verdiği mutluluk görülmeye değerdi. Biz teknoloji ile bu kadar iç içe yaşarken köy okullarındaki çocukların birçok şeyden habersiz yetişmesi ve en ufak yenilik karşısında yaşadıkları mutluluk bizim ne kadar doyumsuz hale geldiğimizi fark etmemizi sağladı. Belki bir çocuk bıraktığımız sinema perdesinde izlediği bir filmden etkilenip çok farklı yerlere gelecek 🙂

Muş Bilim Şenliği kapsamında gerçekleşen sosyal sorumluluk projemizde ise çocuklardan günlük hayatlarını kolaylaştıran icatlar yapmalarını istediğimiz zaman da çocukların yaratıcılığı görülmeye değer bir diğer proje olmuştu. Tuvaletleri dışarda olduğundan gece karanlıkta tuvalete gitme konusunda sıkıntı yaşayan ve terliklerinin önünü kesip fener yerleştiren çocuğun yaratıcılığı bizi şaşırtan icatlardan sadece bir tanesiydi. İmkanı olsa neler üretebilirdi?

Malatya’da gerçekleştirdiğimiz sosyal sorumluluk projesinde yaratıcı yazarlık atölyesinde çocuklardan zıtlıkları söylemeleri istendi ve 4.sınıfa giden bir çocuk irade mi özgürlük mü dedi. Aynı yaşta büyük şehirde çok imkanı olup da irade özgürlük ayrımını yapamayacak çok fazla çocuk var diye düşünüyoruz ve işte bu yüzden köy okullarında kısıtlı imkanı olan çocuklara destek olmaya çalışıyoruz.

Sosyal sorumluluk projelerinde yaşadığımız farklı anılarımız bahsettiğimiz diğer yazılarımızı da okuyabilirsiniz.

Biz eğitimde fırsat eşitliği sağlandığı takdirde her çocuğun yaratıcılığını ve zekâsını kullanarak çok iyi yerlere gelebileceğine inanıyoruz. Her çocuk özeldir. Bize düşen görev ise sadece onlara kullanabilecekleri fırsatları sunmak. Siz de eğitime destek olun, bağış yapın Yarına Umut Ol‘alım.

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir